Spotlight Logo
SCARLET SWEENEY by Chiron Cole
Photo: Chiron Cole
Video Clips See Video Showreel

SCARLET SWEENEY

Spotlight Actresses 2014/2015

Page 4296
BLUE STAR ASSOCIATES
Apartment 8, Shaldon Mansions, 132 Charing Cross Road, London, WC2H 0LA
Phone: 020-7836 6220
Fax: 020-7836 2949
E-mail: bluestar.london.2000@gmail.com
Location:London
Height:5'2" (157cm)
Weight:8st. (51kg)
Playing Age:36 - 50 years
Appearance:White, Mediterranean, Hispanic
Other:Equity
Eye Colour:Brown
Hair Colour:Black
Hair Length:Mid Length
Voice Quality:Clear
Voice Character:Friendly
  

Credits:

Nominated Best Actress for The Stage Awards for Acting Excellence, Edinburgh Fringe Festival, 2012.

Stage Short Film Site Specific Rehearsed Reading Music Video Television Workshop Further Credits
(spacer)
Stage
2014, Stage, Bertha (Ruth Elllis' Mother), Warder, Nun, The Ruth Ellis Show, George Wood Theatre, Jack Paterson
2013, Stage, Mother, Blood Wedding (Waterloo East Theatre), Hiraeth Artisitic Productions, Zoe Ford
2013, Stage, Karen, Love vs Hate; Wounds, Tristan Bates (Lonesome Schoolboy Productions), Zoe Ford
2013, Stage, Helen, Potholes, Theatre 503, Mark Conway (Made From Scratch Theatre Company)
2012, Stage, Biological Anthropologist Fairy Godmother, Alexis & Euan, Dyspla Festival 2012 (Tristan Bates Theatre), Andrew Lukas
2012, Stage, Susan, As Ye Sow, Theatre Of The Damned and Bare Bawds , Tom Richards (The Pleasance, Edinburgh)
2012, Stage, Mourner, The House of Bernarda Alba, (The Almeida Theatre, Islington), Bijan Sheibani
2011, Stage, Susan , As Ye Sow (Revenge Of The Grand Guignol), Theatre Of The Damned (The Courtyard Theatre), Tom Richards and Stewart Pringle
2011, Stage, Greta, Blind Women (Revenge Of The Grand Guignol), Theatre Of The Damned (The Courtyard Theatre), Tom Richards and Stewart Pringle
2011, Stage, Melanie, 7 Year Itch (Performance Art/Physical Theatre), More Soup And Tart (Barbican Main Stage), Lucy Beech & Edward Thomasson
2011, Stage, La Grande-Duchesse (At The Cockpit Theatre), 'Les Justes' (by Albert Camus performed in French) , Beautiful Freak Theatre Company , Christophe Damblant & Scarlet Sweeney
2011, Stage, Vocal Orchestra Member, 'We are Scorned', (Bloomsbury Theatre), Ian Giles (Performance Art Production)
2010, Stage, Martine , The Art of Death (Grand Guignol), Theatre of the Damned (Etcetera Theatre), Stewart Pringle & Tom Richards
2010, Stage, Mrs Cruickshank , Crime in a Madhouse (Grand Guignol), Theatre of the Damned (Etcetera Theatre), Stewart Pringle & Tom Richards
2009, Stage, Mrs Lewis and Rebecca , Champagne!, Beautiful Freak (Barons Court Theatre), Christopher Damblant
2008, Stage, Mrs Trott / Giant/ Cow, Jack And The Beanstalk, Articolate Theatre Company (Touring - Italy), Scarlet Sweeney/Gabriella Conardi/Susanna Dalcielo
2008, Stage, Wife, 'The Censor' by Anthony Neilson, (Battersea Arts Centre), Christophe Damblant
2007, Stage, Madame Micro, Le Cirque Magique, The European Theatre Company (Touring - UK), Adam Roberts
2006, Stage, Nun (Part of a Chorus of Nuns), Mariana Pineda, (Arcola Theatre Production), Max Key
2005, Stage, Lorraine Osbourne and Undercover Police Women, Coffee, Cigarettes & Paranoia , (The King's Head Theatre), Phillip Gawthorne
2004, Stage, Inez , In Camera, Kizmetic Theatre Company (Rosemary Branch Theatre), Tim Gingell
2003, Stage, Vi and Jo , Too Much Punch For Judy, Ape Theatre Company (Touring-UK), Matt Kane
1997, Stage, Jocasta, Jocasta (Chelsea Arts Theatre&Redgrave Theatre Farnham), Vicious Minds. (Scarlet Sweeney-Founder Member), Jason Orbaum
1996, Stage, Juliet, A Montage of Shakespeare, Centre Stage Theatre Company (Rhoda McGaw Theatre), Sara Robbie
1995, Stage, Pandora, Pandora's Jar, The Strolling Players (Touring- UK), Jan Kobzic
1994, Stage, Lynda/ Autistic, Haiku, The Strolling Players, June Cooper
1993, Stage, Miss Beresford, The Truth About The Truth, The Strolling Players, June Cooper
Short Film
2013, Short Film, Val, Keith and Val, Beckton Alp Cinema, Matthew Reed and Samuel Turk
2013, Short Film, Melissa, Sure Hearts, Goldsmiths University, Dave Tynan
2013, Short Film, Mother, Double or Quits, Who is Mike Jones Productions, Mike Jones
2012, Short Film, Isidore's wife, 47 Orchard Street, Westminster Film School, Reuben McNaughton
2012, Short Film, Glenda , Where's Harry, Sworczuk Productions , Malwina Sworczuk
2011, Short Film, Society at Large, Ortolan, Artist Ian Giles, Ian Giles
2011, Short Film, One of Maggie Semple's Elegant Friends (Lead), Every Women Has A Story To Tell, Maggie Semple Limited, Alberto Bona and Marco Sanges (DOP)
2011, Short Film, Jane, Being Lionel Blair, EGG Creative Productions, Tracey Larcombe
2011, Short Film, Mary , One Friend, Jalonen Brothers, Alice Fernbank
2011, Short Film, Mother of gang rape victim, W.A.G.R (War Against Gang Rape), Eyes Wide Open Productions, Alita Simpson
2011, Short Film, Laura, Retreat, (One Another's Company - IMT Gallery), Lucy Beech
2011, Short Film, Foley Artist, 'A Smaller Sound, A Bigger Crowd', Canary Wharf Group.The Floating Cinema, Ian Giles (Artist)
2010, Short Film, Susan , Estate of Mind, Met Film School, Joel Fowler
2010, Short Film, Kate (Lead Role), Mother, Contra Image, David Omid Alamouti
2010, Short Film, Nurse Merriweather , Ward 413, Bournemouth University, John Thanadul Lam
2010, Short Film, Jill's Mother (She is an abused daugher), The Krampus, Intro-Productions / Femme Fatale Productions, Jo Kreil ( Jason Uzu - producer)
2009, Short Film, Hilda , Bush Man, Mr Hot Dog Films, Jennifer Potter / Gareth Molan
2009, Short Film, Nicole , The Mirror, Imece Films, Acelya Kancelik
2009, Short Film, Scarlett , The Same Woman, London Film School, Talia Lumbroso
2008, Short Film, Lynn , Death Of A Saleswoman, London Film School, Rohit Gill
2006, Short Film, Lisa, Discord, The London Film School, Stuart Parkins
2005, Short Film, Sheila , Young Turks, London Film School , Mark McCarthy
2005, Short Film, Laura , Desire, Carbonark Ltd, Oliver Merchant
Site Specific
2014, Site Specific, Part of the Performance Art piece, Clay Meditation (Sensing Spaces Exhibition), The Royal Academy of Arts, Ian Giles
2012, Site Specific, Art Collector (Flashmob), Frieze Art Fair, Simply Zesty, William Walsh
2012, Site Specific, Storyteller, Ether, MFA show Slade School of Fine Art, Alfonso Borragan
2012, Site Specific, Office Worker/Maypole Dancer, Maypole (performance art), Camden Arts Centre/Slade School of Fine Art, Laura Cooper
2011, Site Specific, Fiona, Twisted (Performance Art), One Another's Company, Lucy Beech and Edward Thomasson
2011, Site Specific, Vocal Orchestra (Spoken Word/Sounds/Movement), Everything (Performance Art), The ICA, Ian Giles
2011, Site Specific, Vocal Orchestra Member , We Are (Scorned), Performance Art ( At the SW1 Gallery, Victoria), Ian Giles
2011, Site Specific, Ancient , Ancient As Sound, Performance Art (Frederick Parker Gallery), Ian Giles
2010, Site Specific, Journalist/ multiple roles, You Me Bum Bum Train, Barbican Bite Season, Kate Bond / Morgan Lloyd
2010, Site Specific, Meow, All Together Now, 20 Hoxton Square Gallery , Ian Giles
2010, Site Specific, Part Of The Chorus, Our Youth Of Bricks Who Built it (Performance Art), Plainness In Diversity (Birkbeck University), Ian Giles
2010, Site Specific, Meow, "All Together Now. Work 2: a,e,i,o,u", The Barbican Centre (Performance Art), Ian Giles (part of the Architectural Playgrounds)
Rehearsed Reading
2013, Rehearsed Reading, Linda, St George's Day (Event - Lifgosh: To Meet), New Diorama Theatre, Tom Latter (Sheer Drop)
2012, Rehearsed Reading, Fahira, Ibrahim's present, Goldsmiths College, Kaya Stanley-Money
2012, Rehearsed Reading, Molley, Monkey Town, Sunday Surgery, Helen Barnett
2009, Rehearsed Reading, Mary, Together We're Heavy, Cock Tavern Theatre, Kilburn , Tanith Lindon
2009, Rehearsed Reading, The Witch, The Red Man In The Door, Arch 468 Theatre, Susie Fairbrother
2009, Rehearsed Reading, Sandra/Dr Mendes, Three Stories, Arch 468, Rebecca Atkinson-Lord
Music Video
2012, Music Video, The Groom's Mother, The Kill Van Kulls - Impossible Man, A James Gardner Production, James E Gardner
2011, Music Video, Business Women, Motivator in da house , Bespoke film productions, Thomas Goldser
Television
2000, Television, Bimbo Receptionist, Big Smoke, Granada Television, Jonny Campbell
1999, Television, Four Character Parts - Comedy, Shotgun TV, Jason Orbaum
1995, Television, Nightclub Dancer, Our Friends In The North, BBC, Stuart Urban
Workshop
2014, Workshop, Eva Gray , 'Roar' (In development/devising process), In The Gutter Productions, Anna Soderblom
2014, Workshop, Susie, The Knight Watch (Script Development Workshop), Defiant Films, Danny Hiller
2013, Workshop, Multiple roles (Script Development Workshop), A Human Condition , Veni Vidi Theatre Company, Natalie-Anne Downs
2013, Workshop, Maureen / Carol, The Onion by Geoff Atkinson, Script Development Reading (Endor Productions), Avon Harpley (Vera Productions)
2013, Workshop, Prison Guard/Young boy, The Ruth Ellis Show (Script development workshop), Goldsmiths University , Christopher O'Shaughnessy
2012, Workshop, Linda, St George's Day, Marylebone Gardens (Script Development workshop), Tom Latter
2012, Workshop, Prison Guard, The Ruth Ellis Show, Goldsmiths University (Script Development), Martin Wall
2007, Workshop, (Workshop Leader) KS3 Shakespeare Students , The Tempest, Scarlet Sweeney
2003, Workshop, (Workshop leader), Too Much Punch For Judy, Ape Theatre Company, Matt Kane
1995, Workshop, (Workshop Leader), Acting workshops for 5-11 year olds, Scarlet Sweeney
Further Credits
2014, Corporate, Visitor/Crime Scene Witness (green screen work), Security Staff Training, Sightline video and interactive media, Keith Thomas
2012, Voice Over, Mother , The Turing Test, Satellite Films Ltd, Edwin Mingard
2011, Still Photography, Greta (Publicity shot for up and coming show), Revenge of the Grand Guignol, Theatre of the Damned, Stewart Pringle
2007, Recording, Educational,teaching English as a foreign language, Avalon Direct - English Book 4 , Avalon School Of English, Adrian Lee
1998, Radio, Calliope, Calliope, Orbaum Productions, Jason Orbaum

Skills:

Accents & Dialects:
(* = native)
American-Southern States, Australian, Cockney, London, RP*, West Country, Yorkshire
Languages:
(* = Native/Fluent)
English*, French
Performance:Disc Jockey
Sports:
(* = highly skilled)
Horse-riding, Swimming
Vehicle Licences:Car Driving Licence, Motorcycle Licence
Other Skills:Computer Literate, Drama Workshop Leader

Training:

2012. Attending The Clerkenwell Actors Studio. Tutor Miriam Lucia. Working methods employ the teachings of Stanislavski, Strasberg, Adler, Mamet, Michael Chekhov.

2012. Attended The Actors' Temple, London - Tutor Mark Wakeling.

2012. Attended Workshop, Kate Saxon - Shared Experience Theatre Company.

2008. Attended Workshop, Sound in Performance , THE NATIONAL THEATRE, Gareth Fry/Maria Oshodji.

2008. Attended Workshop, Sound & Devising, COMPLICITE, Catherine Alexander.

2008. Attended Workshop, Athletes of the Heart, GECKO THEATRE COMPANY, AL NEDJARI (Physical Theatre workshop).

1993 Post Graduate course in Stage and Screen Acting at St.Catherine's Drama Studio, Guildford, Surrey. Passed with Honours.